Mănăstirea Bujoreni Adormirea Maicii Domnului Zorleni

Scurta descriere Mănăstirea Bujoreni (numită în trecut și Schitu Magaru) este o mănăstire ortodoxă din România situată în comuna Zorleni, județul Vaslui. Folosind drumul județean Bârlad-Zorleni-Murgeni-Fălciu, la ieșirea din satul Popeni, în vârful dealului unde este postat "Releul TV" la punctul numit Căprioara, un indicator arată spre stânga în pădure pe un drum forestier pietruit și bine întreținut, de 5 km lungime, care duce direct în incinta mănăstirii, acolo fiind și capăt de drum. Se poate ajunge și cu trenul pe calea ferată oprind la stația Horga, iar de acolo 5-6 km de străbătut pe jos
 1840
 Zorleni
 Ioanichie Costache
 Vaslui
 571
 0

Video cu Mănăstirea Bujoreni Adormirea Maicii Domnului Zorleni

Istorie Mănăstirea Bujoreni Adormirea Maicii Domnului Zorleni

Harta Mănăstirea Bujoreni Adormirea Maicii Domnului Zorleni

Adauga Comentariu
Nume:
eMail:
Scrie numarul 4817